Únor 2015

alone.

27. února 2015 v 17:40
Bůh stvořil Adama. Adam byl první člověk a byl sám. Bůh nechtěl, aby byl smutný, tak k němu stvořil i Evu. Myslím si, že Eva neměla být jen nástrojem k tomu, aby se lidské pokolení rozmnožilo. Myslím si, že hlavním záměrem bylo to, aby Adam nebyl sám. Z toho tedy usuzuju, že když Bůh tvořil, chtěl, abychom my lidé byli společenští tvorové. A dokonce se mu to i povedlo.

V dnešní době se ale samota chápe trochu jinak a popravdě řečeno já ji občas nechápu. Samozřejmě rozumím tomu, že každý z nás potřebuje chvíli na to, aby si vydechl, byl sám a srovnal si svoje myšlenky. Ale v konečném důsledku stejně nikdo z nás sám být nechce, teda určitě ne pořád. Ať si to připouštíme nebo ne, toužíme po tom, aby nás někdo poslouchal a měl nás rád. A řeči typu "sám jsem víc šťastný" jsou jedna velká lež!

Slovo samota může být závádějící, zvlášť proto, že když někomu řeknu, že chci být sama, dost možná tím myslím, aby odešel a nebyl v mé přítomnosti, ale nemyslím tím, aby se o mě přestal zajímat a přestal se mnou mluvit. Ale je samota vůbec o fyzické přítomnosti? Samozřejmě že je! Jen bych řekla, že oproti té psychické přítomnosti se zdá být za fyzická docela maličká.

Jen poslední dobou mám pocit, že ačkoliv je okolo mě tisíc lidí, všichni se mnou mluví a všichni se na mě smějí, já jsem přesto sama, čím to? Myslím si, že člověk může být sám i mezi lidmi zkrátka tehdy, když s lidmi mluví, ale nesouzní s nimi duševně, když se lidé nezajímají o jeho pocity a sny. Zní to nejspíš trochu naivně, ale tím vším chci vlastně říct, že nejsem sama i když vedle mě nikdo není, protože mám přátele, které zajímá, co si myslím a jak se mám.

Je těžké popsat pocit samoty.
Je těžké žít sám.
Je těžké být sám.
Je těžké být...